АО Травма Україна

Долонні відривні травми проксимального кінця сегменту-
Фіксація швом

Долонні відривні травми проксимального кінця сегменту-
Фіксація швом

Authors of section
Authors
Matej Kastelec, Pavel Dráč

Executive Editor
Simon Lambert
Open all credits >>>

1. Загальні відомості

  • Долонний відрив сухожилка з малим кістковим фрагментом або без нього можна зафіксувати натяжним швом. У якості альтернативи можна застосовувати шовні анкери.

2. Підготовка пацієнта

Під час виконання цієї процедури пацієнт, зазвичай, лежить на спині, рука пацієнта лежить на бічному рентгенпрозорому столику.

3. Доступ

Для цієї процедури зазвичай використовують долонний доступ до дистального міжфалангового суглоба.

4. Репозиція

Візуалізація суглоба
Для максимальної візуалізації дистальна фаланга повинна бути у положенні перерозгинання. За допомогою шприца очистіть рану від згустків крові, промиваючи її струменем стерильної рідини. Оцініть геометрію перелому, наявність роздроблення чи стиснення. Часто роздроблення не можна визначити на рентгені, для цього необхідний безпосередній візуальний огляд.
Репозиція сухожилка
Якщо сухожилок змістився до проксимального міжфалангового суглоба, зигзагоподібний розріз слід подовжити до проксимального міжфалангового суглоба. Для репозиції сухожилка скористайтесь малим гнучкий катетером або подібним інструментом. Ниткою 4,0 зафіксуйте кінець flexor digitorum profundus способом Менсона та проведіть через петлю нитки. Для репозиції сухожилка потягніть петлю нитки в дистальному напрямку.

Альтернативний спосіб передбачає пришивання flexor digitorum profundus до трубки. Для репозиції сухожилка потрібно потягнути за нього.

5. Фіксація шва

Резекція фрагментів
За наявності роздроблення слід видалити роздроблені фрагменти кістки. Це також необхідно якщо відламки настільки дрібні, що не піддаються фіксації у жоден спосіб.
Просвердлювання
Для захисту м’яких тканин необхідно користуватись провідником свердла. Для захисту кінчика свердла підкладіть під кінчик пальця подушечку. Просвердліть два паралельні отвори діаметром 1,3 мм, спрямовані під кутом від проксимальної до дистальної та від долонної до дорсальної поверхні, які проходять через ніготь, але оминають lunula (нігтьовий матрикс).
Накладання швів
Використовуйте багатоволоконну небіорозчинну нитку 3.0 з двома прямими голками. Проведіть нитку через відділений дистальний кінець сухожилка та проведіть два кінця нитки через просвердлені отвори – обидві голки мають вийти через ніготь на дорсальну поверхню.
Репозиція сухожилка
Обережно наблизьте сухожилок до поверхні перелому, натягуючи нитку в дорсальному напрямку. Візуально переконайтесь у правильності положення.
Затягування швів
Затягніть нитку над нігтем, обернувши її навколо шматочка вати, щоб захистити ніготь від надмірного тиску.

6. Альтернативний метод фіксації: шовні анкери

Альтернативою описаному методу є фіксація двома шовними анкерами.

До переваг цього методу належать збереження нігтьового ложа та нігтя від травмування. Крім того, ця процедура потребує менше часу.

Перед тим, як провести нитки через кістковий фрагмент щоб зав’язати їх вентрально, необхідно перевірити фіксацію анкерами в межах спонгіозної кістки проксимальної фаланги.

7. Іммобілізація

Накладіть опорну шину, яка утримує зап’ясток зігнутим під кутом 30°, плеснофаланговий суглоб – зігнутим під кутом 70°–90°, а проксимальний міжфаланговий суглоб розігнутим, на 3 тижні.

8. Догляд

Післяопераційний нагляд
Перевірку рани проводять через 3-5 днів після операції. Пов’язки змінюють, щоб уникнути перетискання м’яких тканин засохлим ексудатом або кровотечі під пов’язкою.

Шви можна зняти через 10 днів. На 3 та 6 тиждень після операції потрібно зробити рентгенівський знімок для підтвердження консолідації та зрощення перелому, відповідно.

Функціональні вправи
Впродовж перших 3 тижнів місце фіксації залишається вразливим. Після цього шину можна зняти і замінити пов’язкою на два пальці, що забезпечить можливість виконувати вправи. Терапія кисті (зазвичай, це розгинання плеснофалангового та згинання проксимального міжфалангового суглобів) рекомендована для запобігання атрофії м’яких тканин та контрактури суглоба, які можуть призвести по негативного результату лікування та ускладнити подальше лікування.
Видалення швів
Натяжний шов можна видалити через 8 тижнів.
Навчальні плани, можливості стипендій, підвищення кваліфікації викладачів і багато іншого
Можливості фінансування, галузі досліджень, інструменти навчання і багато іншого
Поділіться своєю пристрастю, досліджуйте свої привілеї, розширте свою мережу та приєднуйтеся до спільноти AO Trauma

Залишайтеся на зв'язку !

Зв’яжіться з нами і станьте учасником AO Trauma Україна або підпишіться, щоб отримувати останні новини та оновлення